Emeklilerden taban aylıklara asgari ücret talebi

Bloomberg HT’nin haberine göre Ergün, yaptığı açıklamada, asgari ücretin 1 Temmuz’dan itibaren yüzde 34 artışla net 11 bin 402 lira olarak uygulanacağını anımsattı.

Aralık 2002’de 184 lira olan asgari ücretin aradan geçen 21 yılda yaklaşık 62 kat arttığını dile getiren Ergün, “Aynı tarihte 257 lira olan en düşük işçi emeklisinin aylığı sadece 29 kat artırıldı. 2002’de asgari ücret, en düşük işçi emeklisi aylığının yüzde 71.5’ine denk gelirken, bugün en düşük işçi emeklisi aylığı, asgari ücretin oldukça altında. Bu rakamlar, emekli aylıklarının zaman içinde nereden nereye geldiğini net bir şekilde gösteriyor” dedi. Ergün, en düşük emekli aylığının 7 bin 500 lira olarak uygulandığını anımsatarak, bu rakamın yeni asgari ücret rakamının 3 bin 902 lira altında kaldığına dikkati çekti ve şunları kaydetti:

“Bütün iyileştirmelere rağmen en düşük emekli aylığı, asgari ücret karşısında eriyip gitti. Bugün milyonlarca emekli, en düşük aylığı olan 7 bin 500 lirayla bir ay boyunca geçinmek zorunda kalıyor. Yapılması gereken bu adaletsizliğin bir an evvel ortadan kaldırılması. Emeklilerin taban aylıklarının asgari ücret seviyesine yükseltilmesini istiyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir