Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürü’ne 5 Ay Hapis Cezası

Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü yaptığı dönemde ‘mobbing’ iddialarıyla gündeme gelen ve şu an Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürü olan Pervin Töre, 5 ay hapis cezasına çarptırıldı. 

Muğla Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Hüdayi Baş, 8 Eylül 2020 tarihinde kalp krizi geçirerek yaşamını yitirmişti.

Baş’ın kalp krizi geçirmesine, Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre’nin uyguladığı mobbingin neden olduğu iddia edilmişti.

Töre hakkında “taksirle ölüme sebebiyet vermek” gerekçesiyle suç duyurusunda bulunulmuştu.

Haziran 2021’de görevden alınan Töre, 11 Nisan 2022’de Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürü olarak atandı. Geçtiğimiz yıl Töre ile birlikte Baş’a baskı uyguladığı iddia edilen dönemin Menteşe İlçe Milli Eğitim Müdürü Soner Kaya ve Menteşe İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Muhammer Cihan hakkında “görevi kötüye kullanmak” suçundan dava açılmıştı.

Muğla 4’ncü Asliye Mahkemesi 8 Mart 2023 tarihinde bu olayla ilgili karar verdi.

Mahkeme; Menteşe İlçe Milli Eğitim Müdürü Soner Kaya ve Menteşe İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Muhammer Cihan için beraat kararı verdi. Sanık Pervin Töre’nin sabit olan görevi kötüye kullanmak suçundan eylemine uyan TCK nun 257/1 md.si uyarınca olayın oluş ve işleniş biçimi meydana gelen zarar cezanın yeterli uyarıcı etkisi dikkate alınarak takdiren öngörülen cezanın asgari sınırı olan 6 ay hapisle cezalandırılmasına, sanığın kişiliği, cezanın yeterli uyarıcı etkisi dikkate alınarak cezasından takdiren TCK 62 maddesi uyarınca 1/6 oranında indirim yapılarak sanığın 5 ay hapisle cezalandırılmasına karar verdi. Pervin Töre’nin kayden sabıkasız oluşu ve yeniden suç işlemeyeceği yönünde olumlu kanaat getiren mahkeme sanığın hakkındaki ‘Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılmasına’ karar verdi. Töre 5 yıl denetim süresine tabi tutulacak. Bu süre içerisinde yeni bir suç işlediği takdirde hakkındaki açıklanması geri bırakılan hüküm açıklanacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir