Mehmet Uçum, ‘FETÖ başarılı olsaydı’yı açıkladı

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu Başkanvekili Mehmet Uçum’dan Habertürk’te Eren Eğilmez’e açıklamalarlarda bulundu.

Uçum, darbe başarılı olsaydı neler olacağını şu sözlerle anlattı:

“15 Temmuz’da FETÖ çetesi başarılı olsaydı yetki devri üzerinden adımlar atılacaktı. Doğu ve Güneydoğu’nun PKK’ya terk edilmesi. Orada bağımsız, uydu devlet oluşturulması. Bu somut bilgi.

NATO üyesi ülkelerinin vatandaşlarının 15 Temmuz ve sonrası süreçte can güvenliğini sağlamak iddiasıla NATO’nun sürece müdahalesi için yapılan yoğun faaliyetler var. NATO içindeki FETÖ’cülerin de kışkırtmasıyla. Sonuçta şöyle bir planlanmış durum vardı. FETÖ’cü çetenin lideri gelecek belli bölgeleri kendi hakimiyet alanına çevirecek. FETÖ laiklik karşıtı örgüttür. Türkiye’de enterasandır laikliğin savunucuları FETÖ’cülerle işbirliği yapmaktan çekinmediler.

“TÜRKİYE’YE YÖNELİK ÇEŞİTLİ HARİTALAR VAR”

İslamcı bir yapılanma ve onun dışında terk edilecek alanlar. Başka yerlere ilişkin birtakım hesaplar sözkonusu olabilirdi. Bölgeler yönetimine geçmek projeleri vardı. Türkiye’ye yönelik çok çeşitli haritalar var. 15 Temmuz bir devirme ve işgal girişimiydi. Seçilmişleri devirecek, Cumhurbaşkanını enterne edilecek, Meclis’i tasfiye edecek.

İşgal girişimi ise adeta 100 yıl öncesi gibi işgal projeksiyonu da vardı. Bunların tahmin olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim. 15 Temmuz’da saldırının boşa çıkarılması Türkiye’nin işgalden kurtarılması anlamında da son derece önemli. Türkiye’ye yönelik işgal girişimi varsa buna karşı ortaya koyulan eylem devrimci ve milli bir eylemdir.

“PKK EYLEMLERİNE ARA VERDİ”

O arada pazarlıklar yapılmaya çalıştı. 15 Temmuz’da yapılan yetki deviri pazarlığı daha sonra da yapılmaya çalıştı. Mesela PKK terör örgütü eylemlerine ara verdi.

Devlette çok daha ayrıntılı bilgiler var bununla ilgili olarak. Çok iyi bir darbe planı hazırlamışlar. Fakat planı bozan gelişmeler oldu. Orduyu bütün olarak harekete geçiremiyorlar tabii. Emniyet üzerinden güçlü destek alamıyorlar. Bir tür manipülasyon üzerinden darbe planı kuruyorlar. Gün içinde gelişmeler sebebiyle darbe saatinin erkene alınması. Halkın ilk anda tereddütlü şekilde konuya yaklaşarak reaksiyon göstermesi. Binali Yıldırım’ın ‘kısmi kalkışma’ demesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın halkı alanlara çağırması.

Bazı komutanların açıklama yapması. Askeri ünitelerde halkın engellemeler yapması. Birçok dtinamik devreye girdi. Bir program vardı, FETÖ’cüler izlerken ‘bu halk direnecek halk değil’ diye şeyler vardı. Cumhnurbaşkanı Erdoğan’ın ölümü göze alarak yaptığı liderli ve halkın sokağa çıkması.

Yurtsever subay ve emniyet güçlerinin çeteye çok net tutum alması. Çok ciddi koordinasyonun yapılması. O gece yargı mensuplarının bu sürecin soruşturmalarını başlatması. Dünya tarihinde ilktir bu. Hiç öngörülemeyen birçok dinamik devreye girdi. Halk 26 gün boyunca demokrasi nöbeti tuttu. Kaosa karşı demokraksiye sahip çıkıldı. Meclis’in toplanması. 20 Temmuz OHAL’in ilan edilmesi, onların beklentilerini boşa çıkardı.”

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir