Nail Olpak: “15 Temmuz’u dünyadaki muhataplarımıza anlatmaya devam edeceğiz”

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu – DEİK ile 15 Temmuz Derneği iş birliğiyle 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü kapsamında düzenlenen “Hafıza-15 Temmuz” etkinliği, yabancı ülkelerin Büyükelçileri, Başkonsolosları, Ticaret Müşavirleri  ve diplomatik misyon temsilcilerini bir araya getirdi. 

Hain darbe girişiminin üzerinden geçen 7 yılın ardından, Türkiye’nin tüm dünyaya örnek olan demokrasi mücadelesini ve bir ülkenin tek vücut halinde millet iradesine sahip çıkmasını diplomatik temsilciler vasıtasıyla bir kez daha gözler önüne seren DEİK, Hafıza 15 Temmuz Müzesi’ndeki buluşma ile Türk iş dünyasının küresel her platformda FETÖ terör örgütüne karşı dimdik ayakta olduğu mesajını verdi.

 

Olpak: “15 Temmuz’da FETÖ’ye karşı Türkiye’nin yanında olan ve milletimizle empati kuran dost ülkeleri asla unutmayacağız”

15 Temmuz hain darbe girişiminin izlerini hafızalarda canlı tutmak için her alanda mücadelenin sürdüğüne dikkat çeken DEİK Başkanı Nail Olpak, “15 Temmuz 2016’da yaşadığımız hain darbe girişiminin dünya kamuoyu ve iş çevreleri tarafından daha iyi anlaşılması için düzenlediğimiz “Hafıza – 15 Temmuz” etkinliği, DEİK’in dünyanın dört bir yanındaki networkü sayesinde ülkelerimiz arasındaki güvenin sürmesi ve ikili ekonomik ilişkilerimizin geliştirilmesi açısından son derece önemli. FETÖ terör örgütünün kanlı darbe girişimi, Türkiye Cumhuriyeti’nin egemenliğine göz diken bu hain yapının ülkemize karşı yaptıkları saldırıların doruk noktası oldu. Fakat biz de o kara gecenin ardından DEİK olarak bu darbe girişiminin Türk özel sektörü açısından ne anlama geldiğini ve aslında Türkiye’de neler yaşandığını tüm gerçekliğiyle muhataplarımıza anlatmak için onlarca ülkeyi ziyaret ettik. Çünkü olmazsa olmasımız güvendi. Bu vesileyle 15 Temmuz’da FETÖ’ye karşı Türkiye’nin yanında olan ve milletimizle empati kuran dost ülkeleri asla unutmayacağız. Kendilerine bir kez daha Türk iş dünyamız adına da teşekkür ediyoruz.” dedi.

 

Olpak: “15 Temmuz darbe girişimindeki acı tecrübe, pek çok ülkenin kendi içlerindeki tehditleri farkına varmasına sebep oldu”

Ülkeler ve iş dünyaları arasındaki güvene dayalı iş birliğinin önemine dikkat çeken DEİK Başkanı Nail Olpak, “Üç yıl önce de çok değerli diplomatik temsilcileri Ankara’da bir araya getirdik ve DEİK olarak ülkemizde yaşananları daha iyi anlamaları için özel bir belgesel gösterimi düzenledik. 15 Temmuz darbe girişiminin birçok ülkeye kendi ülkelerindeki tehdidin farkına varma konusunda büyük bir tecrübe kazandırdığına inanıyorum. FETÖ terör örgütü esasında dinler arası diyalog, demokratikleşme, hayırseverlik ve eğitim gibi evrensel değerlerin arkasına saklanıyordu. Ancak bunlar sadece gizlemek için taktıkları maskelerdi. Devlet organlarına sızma niyetlerini anlaşıldığında ise 15 Temmuz darbe girişimiyle gerçek amaçları apaçık belli oldu. Böylece, kılık değiştirme yoluyla benzer tehditlerin kurumlarımıza sızmasını önlemek için büyük dersler aldık. Dolayısıyla hepimiz için güven kavramı çok kritik öneme sahip. Ekonomik ilişkiler, dış ticaret ve karşılıklı yatırım da karşılıklı güvene dayalıdır. İş dünyası temsilcilerimizin güvenilir iş ortakları olarak, zor zamanlarda birbirimizi anlamamıza yardımcı olmanın temel görevimiz olduğuna inanıyoruz. Ülkelerimiz arasındaki ekonomik aktiviteyi artırmak için de kapılarımız ardına kadar açık. Biz DEİK olarak, tıpkı bugün olduğu gibi yarın da 15 Temmuz’u muhataplarımıza anlatmaya devam edeceğiz. 15 Temmuz şehitlerimiz ile gazilerimizi rahmet ve saygıyla anıyoruz” şeklinde konuştu. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir