Virgin Galactic, 29 Haziran’da ticari uzay uçuşuna başlayacak! İşte bilet fiyatları!

Şirket, ilk ticari uzay uçuşu Galactic 01‘in 29 Haziran’da başlayacağını doğruladı. Bu açılış görevi, mikro yerçekimi araştırması yürütürken İtalya Hava Kuvvetleri ve Ulusal Araştırma Konseyi’nden üç kişiyi taşıyacak. Virgin, haziran sonunda bir başlangıç olacağını tahmin etmişti ancak şimdiye kadar bu süreyi kesinleştirmemişti.

Şirketin zaten planlanmış uçuşları bulunuyor. Galactic 02‘nin ağustos başında fırlatılması bekleniyor ve özel bir ekip taşıyacak. Virgin, daha sonra aylık olarak uçacak ancak gelecekteki görevlerin ayrıntıları henüz mevcut değil. En azından ilk iki uçuş, şirketin web sitesi üzerinden canlı olarak yayınlanacak.

Virgin, ticari uçuş öncesi son uçuş testini, herhangi bir türden beşinci uzay uçuşunu mayıs ayı sonlarında gerçekleştirdi. Ancak şirket, bu noktaya gelene kadar çok sayıda gecikme ve olayla karşı karşıya kaldı. Şirket, ilk SpaceShipTwo test uçuşlarını 2013’te tamamladı ancak 2014’te VSS Enterprise’ın ölümcül kazasının ardından çabalarını durdurdu. Uçuş testi, 2016’nın sonunda VSS Unity’nin süzülme testine kadar devam etmedi.

Virgin Galactic, 29 Haziran’da ticari uzay uçuşuna başlayacak! İşte bilet fiyatları!

Firma nihayet 2018’de uzaya ulaştı ancak gemide kurucusu Richard Branson ile ilk tam mürettebatlı uzay uçuşunu tamamlamak için 2021’e kadar beklemek zorunda kaldı. En son SpaceShipTwo araçlarını fırlatma irtifalarına taşıyan VMS Eve “ana gemisinin” güncellenmesindeki gecikmeler gibi çeşitli faktörler nedeniyle ticari hizmeti birçok kez erteledi.

Bu ilk çıkış Virgin’in işi için oldukça önemli. Virgin, sadece 2022’de 500 milyon dolardan fazla kaybederek yıllarca zararla çalıştı. Ticari hizmet, bilet başına 450.000 dolarla bile bu yatırımları hızlı bir şekilde telafi etmeyecek ancak bu, şirkete önemli bir gelir kaynağı sağlayacak.

Bu, Virgin için uzay turizminin başlangıcı değil. Bu anlamda şirket hala Blue Origin’in gerisinde. Galactic 01, Virgin’i SpaceX’in önüne geçirecek çünkü şirketin Starship roketi henüz uzaya ulaşmadı ve ilk ay turist uçuşlarını en erken 2024’ün sonlarına kadar başlatması beklenmiyor. Virgin, Elon Musk’ın operasyonu kadar iddialı olmasa da hedeflerine daha erken ulaşıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir