Yeniden Refah Partili Bekin: “Cammu Keşmir’de uygulanan askeri abluka sona erdirilmeli”

Bekin, Meclis’te, Azad Keşmir Delegasyonu heyetiyle düzenlediği basın toplantısında, Hindistan’ın, Cammu Keşmir bölgesinin özel statüsünü 1999 yılında kaldırdığını hatırlattı.

Delegasyonun İstanbul’da düzenlenen Uluslararası Keşmir Konferansı’nın ardından Ankara’da bazı temaslarda bulunduğunu anlatan Bekin, “Hindistan’ın askeri abluka altına aldığı Cammu Keşmir’in askerden arındırılması ve bölgenin geleceğinin halk oylamasıyla belirlenmesi” gerektiğini söyledi.

Bölgede demografik yapının değiştirilmeye ve Hindu üstünlüğünün dayatılmaya çalışıldığını ifade eden Bekin, İsrail’in, Doğu Kudüs, Batı Şeria ve Gazze’de uyguladığı metotların benzerinin Cammu Keşmir’de uygulandığını dile getirdi. Bekin, “Cammu Keşmir’de uygulanan askeri abluka bir an önce sona erdirilmeli. Bunun için BM başta olmak üzere tüm dünya kamuoyunu göreve davet ediyoruz.” dedi.

Yeniden Refah Partili Bekin, bölgedeki Müslümanların özgürlüklerinin ellerinden alınmaya çalışıldığını belirterek, “Türkiye, Keşmirli Müslümanların davasına sahip çıkmada öncülük etmeli. Zaman kaybetmeden gereken adımların atılması, TBMM’de gereken oluşumların sağlanması gerekiyor.” diye konuştu.

KEŞMİR SORUNU

İngiltere, 1947’de sömürge olarak yönettiği Hindistan’dan çekilirken o dönemde prenslik olan Keşmir, bağımsızlıklarını yeni kazanan Hindistan ya da Pakistan ile birleşme konusunda tercihle karşı karşıya kaldı.

Nüfusunun yüzde 90’ı Müslüman olan Keşmir halkı, 1947’de Pakistan’a katılmaktan yana tavır alsa da dönemin prensi, Hindistan ile birleşmeye karar verdi.

Karara, Müslüman Keşmir halkı karşı çıktı. Pakistan ve Hindistan’ın bölgeye asker göndermesiyle taraflar, 1947’de ilk kez savaştı. İki ülke arasında yine aynı nedenle 1965 ve 1999’da savaş çıktı.

Savaşların ardından sağlanan geçici ateşkes sonucunda Cammu Keşmir’in yüzde 45’i Hindistan’ın, yüzde 35’i Pakistan’ın kontrolünde kaldı. Bölgenin doğusundaki yüzde 20’lik kısım ise sınırdaş Çin’in hakimiyetine verildi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, 1948’den itibaren aldığı kararlarla Keşmir’in askerden arındırılmasını ve geleceğinin halk oylamasıyla belirlenmesini öngörüyor.

Hindistan yönetimi halk oylamasına karşı gelirken Pakistan, BMGK kararlarının uygulanmasını istiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir