AK Parti Kulislerinde Konuşulan Asgari Ücret Zammı: Son Rakam Belli Oldu!

Milyonlarca çalışanı ilgilendiren 2024 yılında geçerli olacak asgari ücret için ilk toplantı 11 Aralık’ta yapılacak. Toplantıya sayılı günler kala AK Parti kulislerinde konuşulan asgarü ücret zammı sızdı.

Şu anda mevcut asgari ücret 11 bin 402 lira olarak uygulanırken, kulislerde konuşulan rakam ise şaşırttı.

Yeni yılda geçerli olacak asgari ücret, işçi tarafından 5, işveren tarafından 5 ve hükümet temsilcilerinden 5 kişi olmak üzere toplam 15 kişilik heyet tarafından belirleniyor. Görüşmelerde işçi tarafını Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), işveren tarafını ise Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) temsil edecek.

Geçtiğimiz günlerde TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay’ın iktidara rest çektiğine şahit olmuştuk. TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay, asgari ücret görüşmelerinde, 14 bin TL civarında hesaplanan açlık sınırının teklif edilmesi halinde, “O zaman masadan kalkarız. Öyle şey olmaz” demişti.

Asgari ücrette yapılması planlanan zamma ilişkin net rakam gazeteci Cem Küçük’ten gelmişti. Gazeteci Cem Küçük, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’le yaptığı görüşme sonrası asgari ücret için rakam vermişti. Küçük’e göre, yeni yılda asgari ücret 16 bin lira civarında olacak.

Gündemde asgari ücrete ilişkin çeşitli senaryolar dolaşılırken, bir rakamda AK Parti kulislerinde yükseldi.

2024 asgari ücreti için kulislerde pek çok rakam konuşulurken, asgari ücrete yüzde 30 oranında zam yapılması durumunda maaş 3 bin 420 lira artış gösterecek ve 14 bin 822 lira olacak. Asgari ücrete yüzde 35 oranında zam yapılması halinde maaş 3 bin 990 lira artacak ve 15 bin 392 lira olacak.Asgari ücrete gelen zam oranı yüzde 40 olursa maaş 4 bin 560 lira artacak ve 15 bin 962 lira olacak.

Yüzde 50 zam yapılması halinde ise asgari ücret 17 bin 103 lira olarak uygulanacak. Asgari ücret yüzde 55 zam gelirse 17 bin 673 lira 10 kuruş olacak.

Yeni Asır’ın aktardığı habere göre, Mart’ta yapılacak yerel seçimler öncesi AK Parti’nin, asgari ücretin en az 17 bin TL olması gerektiği yolunda kulis yaptığı iddia edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir