Atatürk filmi ekibine Los Angeles’te ‘linç’ girişimi!

Atatürk filmi için yurt dışında saldırı ve baskı

İki filmden oluşan ve Atatürk’ü Aras Bulut İynemli’nin canlandırdığı “Atatürk 1881-1919” filminin ikincisi bugün vizyona girdi. Filmin yapımcıları Saner Ayar ve Hakan Karamahmutoğlu, yönetmen Mehmet Ada Öztekin ve Aras Bulut İynemli, önceki gün bir basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda konuşan Saner Ayar, film için “Atatürk’e kim destek

“Paris, Berlin, Amsterdam, Brüksel’de gala yapmak için bütün salonları kiraladık. Avrupa’daki en büyük PR ajansıyla anlaştık, ödemelerini yaptık” diyen Ayar, “Terör örgütlerinin baskısıyla bütün salonlar ve PR ajansı ödemeleri geri gönderdi. Mehmet Ada Öztekin, bir gün bana şöyle söyledi: ‘Atatürk’le dünyanın savaşı bitmemiş'” dedi.

“Yine söylüyorum, Atatürk’le ve Türklerle dünyanın savaşı bitmemiş” diyen Ayar, “Bu süreçte hiçbir kurum, kişi, holdingden destek almadık. Biz de istemedik. Nedense Atatürk’le birlikte olmak birçok insana zor ve ağır geldi” ifadelerini kullandı.

Yönetmen Mehmet Ada Öztekin de bugüne kadar yapılan Atatürk filmlerinin, “Ben bir şey yapayım ama bana kızmasınlar” kaygıyla yapıldığını hissettiğini belirterek “Ben bunun olmamasına gayret ettim. Bana kızarlar mı kızmazlar mı, beğenirler mi beğenmezler mi, şu sahnede ağlatsam mı ağlatmasam mı gibi dertleri, kaygıları bir kenara bırakarak yola çıkmaya çalıştık” dedi.

Aras Bulut İynemli de oyunculuk kariyerinde 14 yılı geride bırakmasına karşın Atatürk rolünü üstlenmesinden dolayı oyunculuğa ilk başladığı günkü gibi heyecanlı olduğunu söyledi.

Herkesin konuşacağını ve eleştirebileceğini bilerek bu projeye başladıklarına işaret eden İynemli, “Hepimiz için doğal bir süreç olmadı. Çok uzun ve çok büyük emekten, çabadan bahsediyorum. Atatürk’ün büyüklüğünü, fikirlerini alıp bir filme, bir hikâyeye indirgemek zaten başlı başına meşakkatli bir iş. Bu süreç benim için biraz korkutucuydu. Korkmamak, altında ezilmemek mümkün değildi. Ama bu korkuya yenik düşmek de bize yakışmazdı” dedi.

Atatürk filminin yurt dışı galası öncesi 600 kişilik bir grup tarafından taşlı sopalı saldırıya uğrayan yapımcı Saner Ayar, saldırının terör örgütlerinin baskısı sonucu gerçekleştiğini söyledi. Ayar, filmin yapım sürecinde hiçbir kurum, kişi veya holdingden destek alamadıklarını da belirtti.

Yönetmen Mehmet Ada Öztekin ise bugüne kadar yapılan Atatürk filmlerinin, “Ben bir şey yapayım ama bana kızmasınlar” kaygıyla yapıldığını hissettiğini belirterek, “Ben bunun olmamasına gayret ettim” dedi.

Aras Bulut İynemli de oyunculuk kariyerinde 14 yılı geride bırakmasına karşın Atatürk rolünü üstlenmekten dolayı oyunculuğa ilk başladığı günkü gibi heyecanlı olduğunu söyledi. İynemli, “Atatürk’ün büyüklüğünü, fikirlerini alıp bir filme, bir hikâyeye indirgemek zaten başlı başına meşakkatli bir iş” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir