En iyi uyku hapını çöpe atıyorsunuz… Elma kabuklarının pek çok kullanım alanı vardır, onları atmayın!

Evde sık sık elma soyarsanız kabuklarını çöpe atmayı bırakın. Gerçekten çok yazık! Pek çok faydalı maddenin içeriği sayesinde sadece sağlığınızı iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda ev işlerinde de ilginç bir yardımcıdır.

Daha iyi uyku için ilaç
Geceleri uykuya dalmakta ve uyanmakta zorluk çekenlerdenseniz elma kabuklarından lezzetli bir çay yapın. Bilim insanlarına göre , quercetin adı verilen rahatlatıcı etkileri olan bir madde içeriyorlar.

Tatlı cips

Soyulmuş elma kabuklarından kolaylıkla sağlıklı bir atıştırmalık hazırlayabilirsiniz. Derin bir kapta 2 yemek kaşığı esmer şeker, bir çay kaşığı un ve yarım çay kaşığı tarçını karıştırıp elma kabuklarını bu karışıma ekleyin. Bireysel parçaların iyice kaplanması için her şeyi iyice karıştırın.
Daha sonra yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine dizin ve 200°C’ye ısıtılmış fırında pişirin. Meyve cipsleri çıtır çıtır olana kadar pişirin, bu da yaklaşık yarım saat ile bir saatin dörtte üçü kadardır. Pişirme sırasında kabukların her tarafının pişmesi için ara sıra karıştırın.

Sivilce sizi rahatsız mı ediyor?
Elma kabukları sivilceler için etkili bir doğal ilaç olabilir. İçerdiği maddeler cildin temizlenmesine ve ciltteki kirlerin giderilmesine katkıda bulunur ve malik asit sayesinde kabuklar güçlü antibakteriyel etkiye sahiptir.

Doğal gıda boyası
Ayrıca yemek pişirirken veya fırınlarken elma kabuklarını doğal boya olarak da çok rahatlıkla kullanabilirsiniz. Örneğin tatlıları, yulaf lapalarını, hamur işlerini ve diğer yiyecekleri renklendirmek için mükemmel bir seçimdir.

Mükemmel temizleyici

Elma kabukları aynı zamanda mükemmel bir temizlik maddesi görevi de görür. Birçok mutfak yüzeyinin temizliği için ideal bir ekolojik seçimdir ve yağla kolayca baş edebilir. Ayrıca kabuklarını mutfak eşyalarını yıkamak için de rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Nasıl yapılır?
Örneğin kirli bir tavaya su dökün, kabukları içine koyun ve yaklaşık 20 dakika kısık ateşte pişmeye bırakın. Tavanızın zahmetsizce temizlendiğini göreceksiniz.

Doğal kovucu
Arta kalan elma kabukları da istenmeyen böceklere karşı mükemmel bir kovucu görevi görür. Bu, içerdiği itici etkilere sahip linalool maddesi sayesindedir.

Bitkilere besin sağlayın
Ayrıca elma kabuklarından ev ve bahçe bitkileri için kolayca etkili bir gübre yapabilirsiniz. İlk önce bunları bir fırın tepsisinde düşük sıcaklıkta fırında kurutun, elbette bir kurutucu da kullanabilirsiniz. Kuruduktan sonra toz haline getirilip toprağın yüzeyine serpilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir