Kosova: Polisle çatışan 3 kişi öldürüldü

Kosova Başbakanı Albin Kurti, 24 Eylül Pazar günü ülkenin kuzeyinde Sırp çoğunluklu Zveçan’a bağlı Banjska köyünde bir grubun açtığı ateş sonucu hayatını kaybeden polis memuru Afrim Bunjaku için düzenlenen anma etkinliğinde konuştu. Kurti, saldırganlardan 3’ünün öldürüldüğünü, yaralı ve gözaltına alınanların olduğunu söyledi.

Anadolu Ajansı’nın aktardığına göre, gelecek dönemde şüphelilere ilişkin daha fazla bilginin açığa çıkmasını beklediklerini belirten Kurti, “Artık bilinen şey, terör saldırısını gerçekleştiren ve Afrim’i acımasızca öldüren yabancı profesyonel ordu veya polis oluşumundan üyelerin var olduğudur” ifadelerini kullandı.

‘BELGRAD’IN DESTEKLEDİĞİ PARALI ASKER YAPISINI TEMSİL EDİYORLAR’

Başbakan Kurti, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bunlardan 3’ünü öldürdük, yaralılar ve gözaltına aldıklarımız var. İnanıyorum ki bundan sonraki süreç bize bunların tam olarak kim oldukları, Kosova’ya nasıl girdikleri, Kosova Cumhuriyeti’ni istikrarsızlaştırmaya yönelik bu zorlu girişimin komutanları ve liderlerinin kim olduğu konusunda daha fazla bilgi verecektir. Şu ana kadar öğrendiklerimiz, daha önce de düşündüğümüz gibi bunlar, bugün yaptıklarını uzun süredir planlamış, hazırlamış, bu saldırıyı planlayan profesyonel bir terörist/suç yapılanmasıdır. Bunlar bir kaçakçılık çetesini değil, siyasi, mali ve lojistik açıdan resmi Belgrad tarafından desteklenen paralı asker yapısını temsil ediyorlar.”

KOSOVA İÇİŞLERİ BAKANI: YARALI, ÜNİFORMALI VE SİLAHLILAR

Kosova İçişleri Bakanı Xhelal Sveçla da bölgedeki gazetecilere yaptığı açıklamada, dün gün boyu Banjska’da gerçekleşen operasyonda 3 saldırganın öldürüldüğünü, 2’si saldırgan, 4’ü saldırıyı telsiz bağlantılarıyla destekleyen olmak üzere 6 kişinin gözaltına alındığını duyurdu. Gözaltına alınan 2 kişinin ‘yaralı, üniformalı ve silahlı’ olduğunu belirten Sveçla, Kosova polisinin saldırganları arama çalışmalarının devam ettiğine ve polisin büyük miktarda silah ele geçirdiğine işaret ederek, “Ülkenin tüm toprakları kontrol altına alındı” dedi.

SIRBİSTAN CUMHURBAŞKANI: POLİS YARALIYI GÜLEREK ÖLÜME TERK ETTİ

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic de olaya ilişkin başkent Belgrad’da basına açıklama yaptı. Vucic, Kosova’nın kuzeyinde yaşanan silahlı çatışmada bir Kosova polisinin ölümüyle sonuçlanan olayın Kosovalı Sırplar tarafından yapıldığını doğruladı.

Sırp halkı için çok zor bir gün olduğunu belirten Vucic, “Bu gece bir grup Kosovalı Sırp, Banjska’da iki kamyonla barikat kurdu, ardından Kosova polisi geldi ve barikatları kaldırmak istedi. Bir çatışma yaşandı ve çatışmada bir polis vuruldu, bir kişi de yaralandı. Olayın ardından çatışma devam etti” diye konuştu. Vucic, uluslararası kurumları birçok kez uyardığı durumun gerçekleştiğini ve Kosovalı Sırpların, Kosova Başbakanı Albin Kurti’nin ‘terörüne’ artık tahammül edemediğini söyleyerek şöyle devam etti:

“Bir polisin ölümüyle sonuçlanan olayı hiçbir şekilde haklı çıkarmak istemem, yaşananları kınıyorum ancak 3 Kosovalı Sırp da öldürüldü. Kosovalı Sırplar, çember içine alındı ve kanlı çatışma yaşandı. 2’si ağır yaralı. Bir kişinin daha öldürülmüş olabileceği şüphesi var. Kosova polisinin yaralı bir Kosovalı Sırp’a yardım etmediği ve onu ‘gülerek’ ölüme terk ettiğine dair de kanıtlarımız var.”

‘ÜNİFORMALAR SIRBİSTAN POLİSİ VEYA ORDUSUNA AİT DEĞİL’

Yaşananların tek sorumlusunun Kosova Başbakanı Kurti olduğunu savunan Vucic, “Tek istediği savaş ve çatışma. Sırbistan’ı NATO ile çatışmaya sürüklemek istiyor. Uluslararası kurumlardan bir an evvel Sırp Belediyeler Birliğinin kurulmasını talep ediyorum. Bu şekilde Sırplar kendilerini sürgün edilmiş hissetmeyecek, böyle çatışmaların da önüne geçilmiş olacak” dedi. Vucic, “Halkımıza barış ve sakin kalmaları çağrısında bulunuyorum, daha fazla kan dökülmesini önlemek için elimizden geleni yapalım” ifadesini kullandı.

Gelecek günlerde yeni kararların alınacağını belirten Cumhurbaşkanı Vucic, “Sırbistan, Kosova’nın bağımsızlığını asla tanımayacak isterseniz hepimizi öldürün. Konuşmaya her zaman hazırız ancak Kosova’nın bağımsızlığı asla” diye konuştu. Vucic, saldırganların üzerindeki üniformaların Sırbistan polisi ve ordusuna ait olmadığına işaret ederek, “Her şey hazırlanmış bir planın parçası. Yaklaşık bir buçuk saatte 460 özel birlik askeri toplandı. Hem de pazar günü. Her şey hazırlanmıştı” dedi.

Ne olmuştu?

Kosova’nın kuzeyinde çoğunlukla Sırpların yaşadığı Banjska’da yolu kapatan silahlı bir grubun sabah saatlerinde polise ateş açması sonucu bir polis hayatını kaybetmiş, bir polis yaralanmıştı. Kosova Başbakanı Albin Kurti, ülkenin kuzeyinde ağır silahlı yaklaşık 30 kişilik grubun Kosova polisine yönelik saldırılarını sürdürdüğünü açıklamıştı. Banjska’da bulunan Banjska Manastırı ve çevresine sığınan silahlı grup, Kosova polisi tarafından kuşatılmış ve bölgede gün boyunca çatışmalar sürmüştü.

NATO’nun Kosova’daki Barış Gücü’nden (KFOR) yapılan açıklamada, “KFOR, Banjska’daki durumu yakından izlemeye devam ediyor ve KFOR birlikleri bu bölgede, gerektiğinde yanıt vermeye hazır durumda bulunuyor. KFOR Komutanı, AB, Sırbistan Genelkurmay Başkanı ve Kosova’daki kurumlar dahil olmak üzere tüm uluslararası paydaşlarla yakın ve sürekli temas halinde olup, çözüm bulmak için yoğun bir şekilde çalışmaktadır” ifadelerine yer verilmişti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir