Özel’den Kılıçdaroğlu’na ‘şehzade’ göndermesi: Hangi kafeste tutuyorsun?

CHP’de seçim hezimeti sonrasında başlayan değişim hareketinin lideri Özgür Özel, hafta sonu yapılacak kurultaya sayılı günle kala CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik eleştirilerin dozunu artırdı.

“O GÜN ‘ARTIK DEVAM EDEMEYECEĞİM’ DEDİM”

Seçim sonrasında Kılıçdaroğlu’nun ‘Yeniden aday olmayacağım’ demesini beklediğini ifade eden Özel, “Gördüm ki, sayın genel başkanımız hiçbir şey olmamış gibi devam edeceğini söylüyordu, yerel seçim önemli diyordu. Ben o gün ‘Artık devam edemeyeceğim’ dedim” sözleriyle adaylığa nasıl karar verdiğini anlattı.

Seçmenlerin özeleştiri istediğini söyleyen Özel, “Değişimin lidere ihtiyacı oldu. Dört saat kendimle kaldım ve karar verdim. ‘Eğer bugün kimse çıkmazsa partili partiden umudunu kesecek dedim ve Eylül ayının ilk haftasında adaylığımı açıklamaya karar verdim.” dedi.

“ŞEHZADEMİZ HANGİ KAFESTE?”

Cumhuriyet’ten İpek Özbey’e konuşan Özel, Kılıçdaroğlu’nun “Partiyi bilgili, iyi bir sosyal demokrata devredeceğim” sözlerine de yanıt verdi.

“Görünür olmayan bizim bilmediğimiz birinden bahsediyor. Bu kişi nerede? Hangi görevlerde sınanmış? Yarın partinin başına geldiğinde ne yapacağı nereden belli?” sorularını yönelten Özel şu ifadeleri kullandı:

“Bakın bu bana ne hatırlattı: Saltanatın kaldırılmasıyla ortadan kalkan bir durumdan bahsedeceğim. Fatih Sultan Mehmet kardeş katlini uygun gördüğünden beri Osmanlı’da bir kafes uygulaması var. Sarayda haremin yanında, tahta geçmesi muhtemel şehzadeler kafeste tutuluyor. Bazen padişah çok uzun yaşayınca bekleyen şehzadenin yaşlanıp öldüğü oluyor. Kafeste delirenler var. Onu bir tek padişah biliyor. Bu uygulamayı görünce dedim ki ‘Şehzademiz nerede şimdi, hangi kafeste.’”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir